Budowa studni głębinowej – krok po kroku

Budowa studni głębinowej – krok po kroku

Inwestycja w budowę studni głębinowej na własnym terenie całkowicie się zwraca pod względem finansowym w ciągu kilku lat

Posiadając kawałek swojego ogródka pod domem czy działkę poza miastem często przychodzi nam podlewać rośliny, które właśnie w takich miejscach rosną. Podlewamy trawę, warzywa, owoce czy kwiaty, które tam rosną. Jednak zważywszy na rosnące wciąż ceny wody oraz dosyć wysokie rachunki, jakie później otrzymujemy, wiele osób decyduje się na zbudowanie swojego własnego ujęcia, jakim jest studnia głębinowa.

Budowanie studni głębinowej – badanie terenu pod względem zasobów wodnych na konkretnym obszarze


Studnia głębinowa staje się intratnym przedsięwzięciem w perspektywie długofalowej. Jest do zdecydowanie droga inwestycja, bowiem same materiały oraz wykonanie już mogą nieco nadszarpnąć nasz domowy budżet, natomiast warto wziąć pod uwagę fakt, że jeśli posiadamy swoje własne grządki, albo chcemy cieszyć się zielonym trawnikiem, nie będziemy musieli już korzystać z wody pitnej, biegnącej z wodociągów do podlewania naszych upraw. (Wejdź na stronę) Kiedy zdecydujemy się na budowę studni głębinowej, pierwszym etapem jest sprawdzenie stanu zasobów wody w danym miejscu. Do tego celu stosowane są dwie metody. Jedną z nich jest odwiert próbny, drugą z kolei jest badanie elektrooporowe gruntu z wykorzystaniem bardzo długich kabli.

Etap wiercenia studni głębinowej – krok po kroku, do momentu aż uzyskamy czystą wodę


Kiedy stwierdzimy, że dany teren jest odpowiednio nawodniony możemy z niego czerpać, wówczas należy przejść do kolejnego etapu wiercenia studni głębinowych, a mianowicie wykonywane jest rozwiercenie odwiertu próbnego. Ponadto rozpoczyna się montaż specjalnych rur. Kiedy odwiert zostaje odpowiednio zabudowany, wolną przestrzeń wypełnia się żwirem filtracyjnym oraz zabezpiecza się materiałem uszczelniającym, tak aby odcięte zostały wody gruntowe i opadowe. Po wykonaniu tych czynności następuje pompowanie oczyszczające, które trwa do momentu aż nie uzyskamy czystej wody, którą będziemy mogli podlewać nasze uprawy.

Współpraca: Geofizyka