metal

Charakterystyka grzałek zwojowych

Zwojowe grzałki wyglądem przypominają podłużną spiralę, nieco podobną do zabawki, którą pamiętamy z dzieciństwa. Ze względu na swój kształt i bardzo wiele możliwych zastosowań, są bardzo popularne w różnych gałęziach przemysłu – szczególnie, jeśli chodzi o ogrzewanie różnorakich kanałów i miejsc, do których nie nadają się grzałki opaskowe. Zwojowe grzałki tradycyjnie produkuje się ze tali nierdzewnej, co pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość i bezusterkowość, gdyż prawdopodobieństwo zalania tego typu ogrzewacza jest praktycznie zerowe.

Budowa zwojowych grzałek

Jak już napomknęliśmy, wykonuje się je ze stali nierdzewnej, a ich nieprzepuszczalność jest osiągana za pomocą szczelnego denka, które montuje się u podstawy zwojów. Najnowsza technologia pozwala, mimo ograniczonej budowy tego typu grzałek, na osiągnięcie naprawdę dużej mocy w stosunku do małej powierzchni. Ponadto, pierścienie poddane odpowiedniej obróbce sprawiają, że zwojowe grzałki osiągają temperatury, które normalnie byłyby niedostępne lub niebezpieczne (średnio podaje się 600 stopni Celsjusza, ale to wartość przybliżona, gdyż faktyczna moc grzewcza zależy od indywidualnej grzałki, dostosowanej do potrzeb klienta). Dodatkowym zabezpieczeniem przed awarią albo przegrzaniem pojedynczej grzałki jest zamontowany w niej czujnik temperatury, który nie dość, że utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie, to jeszcze przedłuża żywotność elementu grzewczego.

okno

Zwojowe grzałki dostępne są na rynku w trzech podstawowych typach: osiowych, stycznych i promieniowych, a każdy z nich różni się poprowadzeniem zakończenia, które dobiera się odpowiednio do elementu wymagającego podgrzania.

Zwojowe grzałki i ich zastosowanie

Jako że ich podstawowym przeznaczeniem jest uplastycznianie tworzyw sztucznych i ogrzewanie wybranych elementów instalacji przemysłowych, wykorzystuje się je w wielu branżach. Do najpopularniejszych należą: branża spożywcza, motoryzacyjna, meblowa, tworzyw sztucznych i budownictwo. Pełna lista byłaby zbyt długa, by ją tutaj przytoczyć.