rurki

Czym jest mikantowa grzałka przemysłowa?

Grzałki przemysłowe to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest podgrzewanie oraz utrzymywanie stałych temperatur w instalacjach przemysłowych. Tego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu.

Czym są i gdzie znajdują zastosowanie grzałki przemysłowe

Najczęściej takie urządzenia znaleźć można w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym oraz petrochemicznym. W zależności od potrzeb stosuje się grzałki elektryczne rurkowe, patronowe, zwojowe, a także pierścieniowe. Przykładowo do podgrzewania wybranych fragmentów instalacji przemysłowych oraz uplastyczniania tworzyw sztucznych we wtryskarkach wykorzystuje się grzałki przemysłowe opaskowe mikanitowe. W tego rodzaju wyrobach funkcję elementów grzejnych pełnią druty oraz taśmy oporowe nawijane na izolator mikanitowy.

schody

Charakterystyka grzałek opaskowych mikanitowych

Budowa grzałek opaskowych mikanitowych jest stosunkowo prosta. Składają się one z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest element grzejny, który jest umieszczony w specjalnej osłonie. Trzecim elementem jest osłona przyłącza. Poza tym występuje jeszcze śruba ściągająca oraz osłona z mikanitu. Dzięki zastosowaniu osłony ze stali nierdzewnej grzałki mogą z powodzeniem pracować nawet w agresywnym środowisku. Żeby urządzenie zapewniało równomierną temperaturę na całej powierzchni grzewczej, konieczne jest zastosowanie gęstego uzwojenia.

kwadraty

Regulacja gęstości uzwojenia pozwala również na regulację temperatury pracy urządzenia i dostosowywanie jej do indywidualnych potrzeb. Ze względu na swą charakterystykę grzałki przemysłowe opaskowe mikanitowe najczęściej wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, odlewniczym, a także obuwniczym. Znaleźć je można we wtryskarkach, maszynach i urządzeniach pakujących, a także podgrzewaczach rur i kanałów przemysłowych. Do ich podstawowych zalet zaliczyć należy długą żywotność w przypadku prawidłowego użytkowania, łatwość montażu, wysoką odporność mechaniczną, a także doskonałą wymianę ciepła na cylindrze.