
Jaką fotopułapkę kupić?
Fotopułapka to zewnętrzna kamera z czujnikiem ruchu, która może rejestrować obraz zarówno w dzień, jak i w nocy. Wykorzystuje się ją głównie do obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku, jednak może być używana także do innych celów. Tego typu sprzęt nadaje się do monitoringu kradzieży drewna czy kłusowników, obserwacji nielegalnego przekraczania granicy, a nawet przemytu towarów. Jak znaleźć odpowiednią fotopułapkę?
Zasilanie
Biorąc pod uwagę sposób zasilania sprzętu, do wyboru mamy dwie podstawowe opcje – słoneczny panel lub zwykłe baterie. Za nieco bardziej ekologiczne uznawane są fotopułapki z panelem, gdyż pobierają energię w bardziej, jak i nieco mniej słoneczne dni, a więc także w okresie jesienno-zimowym. Niemniej jednak, jeżeli nie przeszkadza nam regularna wymiana baterii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zasilane w taki sposób urządzenie.
Moduł GSM i Wi-Fi
Za sprawą modułu GSM fotopułapki mogą wysyłać zdjęcia bezpośrednio na określony adres e-mail lub numer telefonu (dane podaje się podczas konfiguracji). Dzięki temu możemy np. szybko zareagować i udaremnić kłusownikom nielegalne polowanie. Koszt przesłania zdjęcia jest zgodny z taryfą danego operatora komórkowego, z jakiej korzystamy. Z kolei moduł Wi-Fi pozwala na pobranie zarejestrowanych filmów i to bez potrzeby wyjmowania karty SD. Wystarczy znajdować się w odpowiedniej odległości od fotopułapki.

Czujnik ruchu i diody podczerwieni
Bardzo ważne jest to, z jakiej odległości kamera uchwyci poruszający się moment. Warto jeszcze przed zakupem sprzętu zastanowić się, gdzie dokładnie chcemy go umieścić. Na tej podstawie łatwiej nam będzie wybrać odpowiedni model, który nie zawiedzie nas w najważniejszym momencie.
Nie zapominajmy, że każda fotopułapka jest wyposażona w diody, które pozwalają na rejestrowanie filmów w nocy. Pod tym względem wyróżnia się modele 940 nm i 850 nm. Te pierwsze mają mniejszą moc i zasięg, a jednocześnie zużywają więcej energii. Zaletą kamer z diodami 940 nm jest to, że nie emitują poświaty widocznej dla ludzkiego oka, dlatego ryzyko zniszczenia czy kradzieży sprzętu przez intruza jest zmniejszone do minimum. Diody 850 nm mają większą moc i zasięg, ale są widoczne w momencie robienia zdjęcia (można dostrzec wtedy blade zajarzenie). Wyposażone w nie urządzenia polecane są do obserwacji przyrody.