kartony

Modelarstwo

Fachowo nazywane modelarstwem kartonowym, jest rodzajem modelarstwa, w którym stosuje się jako budulec karton, tekturę oraz inne produkty papierowe. Modelarstwo tekturowe cechuje się niskimi kosztami surowcowymi ze względu na zastosowanie tanich materiałów do budowy modelu.

Modelarstwo tekturowe

Najtańszymi sposobami na przygotowanie materiałów do budowy takiego modelu jest np. zakup gotowych do wycięcia elementów wydrukowanych na papierowym czasopiśmie bądź pozyskanie wzorów elementów z internetu i samodzielne wydrukowanie ich na kartonie bądź grubym papierze. Zdarza się, że elementy nadrukowane są na cienkim papierze a budowany z nich model trwałość uzyskuje poprzez podklejanie elementów na np. tekturze. Pozwala to dodatkowo wzmocnić konstrukcję modelu tak aby nie zapadała się pod swoim własnym ciężarem. Wiele modeli w montażu wymaga użycie także innych materiałów niż papier. Przykładowo do budowy modelu żaglowca potrzebna będzie nić a czasem nawet drewniane patyczki (takie jak od lodów) do budowy pokładu. Do łączenia wcześniej uformowanych w trójwymiarze papierowych elementów modelarze używają butapremu oraz wikolu. Są to dwa najczęściej używane kleje w modelarstwie kartonowym. Zdarza się też, że wykonawca modelu używa szpachli w celu dodatkowego wygładzenia dużych powierzchni zewnętrznych modelu. 

pudła

Modelarskie wydawnictwa prasowe

Najczęstszym wyborem modelarzy, w celu pozyskania części modelu tekturowego, są wydawnictwa prasowe, które cyklicznie wydają ,kolejne modele w swoich numerach. Prasa modelarska wydawana jest najczęściej w formatach A4 i A3. Zawiera ona części nadrukowane na kartonowych stronach, szczegółowy opis budowy modelu oraz zdjęcia z budowy. Modelarz postępując według instrukcji zawartej w egzemplarzu wycina, formuje i skleja ze sobą kolejne elementy. Instrukcja zwykle ubogacona jest wieloma rysunkami technicznymi. Najpopularniejszym Polskim wydawnictwem modelarskim jest Mały Modelarz. Ukazuje się od 1957 roku i zwykle zawiera części i opisy modeli pojazdów wojskowych, w tym okrętów, samolotów, czołgów i pojazdów kołowych. 

Sprawdź także: Pozycjonowanie – Marketing Internetowy24