
Nasadka – czym jest, rodzaje, zastosowanie
Myśliwy chcący wyposażyć się w takie urządzenia, jak noktowizor lub termowizor, nie zawsze musi kupować nowy sprzęt w postaci innej lunety lub gogli zakładanych na oczy. Jeśli posiada już swoją ulubioną broń i dobrał do niej lunetę, która najbardziej mu odpowiada, nie musi jej zmieniać, by cieszyć się widzeniem w nocy lub wykrywaniem ciepła w okolicy. Nasadka spełni wszystkie jego oczekiwania. Wystarczy, że wyposaży się w nią i zamontuje na swoim ulubionym urządzeniu optycznym, by móc cieszyć się obrazem dostosowanym do warunków panujących na zewnątrz.
Nasadka – co to takiego?
Wspomniane wcześniej gogle noktowizyjne lub termowizyjne nie są jedynym sposobem, by wzbogacić nasz zmysł wzroku w nowe możliwości. Na rynku dostępne są również różnej maści nasadki, czyli uproszczone wersje gogli, które montuje się na już posiadane urządzenia. Na przykład, jeśli posiadamy karabin z lunetą zwyczajną, a chcielibyśmy umieć wycelować do czegoś w nocy, kupujemy w sklepie nasadkę noktowizyjną, wyposażamy w nią lunetę i już możemy cieszyć się nowymi możliwościami.

Rodzaje nasadek dostępnych na rynku
Ze względu na rodzaj ich działania, możemy podzielić je na dwie główne grupy: nasadki noktowizyjne i nasadki termowizyjne. Te pierwsze pozwalają rozjaśnić nocny krajobraz dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, a drugie służą do wykrywania zmian temperatury w otoczeniu, co świetnie sprawdza się w śledzeniu zwierzyny. Znowu ze względu na rodzaj montowania, nasadka może być odprzodowa lub tylna. Jak można się domyślić, tę pierwszą montuje się z przodu urządzenia optycznego, drugą na tylnej soczewce.
Komu się przyda?
Każdemu, kto szuka lepszych rozwiązań, kiedy zapada zmrok lub pogarszają się warunku pogodowe. Poza tym odpowiednia nasadka będzie szczególnie przydatna dla kogoś, kto już posiada swój sprzęt i chciałby go po prostu usprawnić. Łatwy montaż i demontaż w żaden sposób nie wpływa na ustawienia lornetki czy lunety, przez co nie musimy się martwić jej potencjalnym rozregulowaniem. Nasadka to dobra opcja dla myśliwego.