Rodzaje atomizerów

Rodzaje atomizerów

Atomizer to bardzo istotny komponent w budowie elektronicznego papierosa. To właśnie tam zachodzi cały proces zamiany olejku w parę i można powiedzieć, że jest to swego rodzaju serce e-papierosa. W ostatnich latach elektroniczne papierosy stały się bardzo popularne i w większości zastąpiły tradycyjne papierosy. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na e-papierosy wzrosła też liczba aktualizacji sprzętowych, a technologie grzania rozwinęły się na tyle, że powstało ich kilka rodzajów.

Atomizer to tak zwana grzałka stosowana w elektronicznych papierosach. W jego wnętrzu ciecz, znana jako olejek do e-papierosów, pod wpływem podgrzania w temperaturze około 190-200 stopni Celsjusza zmienia się w parę, którą następnie wprowadzamy w płuca i wypuszczamy.

  • RBA (Rebuildable Atomizer) — to każda grzałka posiadająca bazę zwaną RBA. Dzięki zastosowaniu takiej technologii możemy dowolnie umieszczać na bazie własnoręcznie wykonane grzałki.
  • RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) — w środowisku miłośników elektronicznych papierosów nazywany jest dripperem i charakteryzuje się tubką, która zasłania jego bazę. Dodatkowo atomizer RDA nie jest wyposażony w zbiornik na płyn, dlatego w czasie jego eksploatacji wełna musi być bardzo często zakraplana. W przypadku atomizerów typu RDA, ze względu na ich dużą popularność, powstał szereg nowszych wersji. Jedną z nich jest RDA squonker, którego zalewanie odbywa się poprzez ściśnięcie buteleczki z olejkiem zamontowanej w części zasilającej. Eksploatacja płynu odbywa się poprzez przelewanie się płynu przez specjalny otwór znajdujący się w pinie plusowym. Dużą zaletą atomizerów RDA jest to, że bardzo dobrze oddają to, jaki w rzeczywistości jest smak danego olejku oraz, dla każdego, kto uwielbia przysłowiowo puszczać dymek, tworzą dość duże chmury.
  • RTA (Rebuildable Tank Atomizer) — jest to atomizer charakteryzujący się bazą zakrytą poprzez metalową komorę otoczoną szklanym zbiornikiem, w którym znajduje się olejek. Wypływanie płynu na bawełnę odbywa się za pomocą zastosowania otworów otaczających bazę. Aby napełnić atomizer należy odkręcić górną pokrywę grzałki wraz z ustnikiem lub, w zależności od typu, napełnić go od spodu.
  • RDTA (Rebuildable Dripping Tank Atomizer) — to bardzo intuicyjne połączenie atomizerów typu RDA, czyli dripperów, z atomizerami typu RTA. Tak samo jak w przypadku dripperów, tak i tu baza znajduje się w górnych partiach atomizera, natomiast zbiornik umiejscowiony jest w dolnych partiach i wraz z wełną zwisa w dół przechodząc przez specjalnie do tego celu zaprojektowane otwory. Dodatkowo taka grzałka posiada specjalny otwór w bazie lub pierścieniu oddzielającym bazę od zbiornika, który umożliwia zalewanie jej płynem. Istnieje również możliwość zakropienia wełny w bezpośredni sposób, tak jak w przypadku grzałek typu RDA.

Sprawdź: