
Wiercenie studni – koszt i uwarunkowania prawne
Warunkiem koniecznym powstania nowego budynku jest przyłączenie go do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jednak niekiedy nie ma takiej możliwości. Dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje wykopanie studni głębinowej.
Uwarunkowania prawne
Wiercenie studni podlega wymogom prawa budowlanego, prawa wodnego oraz prawa geologicznego i górniczego. Prawo budowlane określa miejsce, w którym może powstać studnia. Nie wszystkie prace związane z wykonaniem odwiertu studni (zobacz: Wiercenia w Geofizyka) wymagają starania się o pozwolenie. O tym, czy potrzebne jest pozwolenie, czy wystarczy zgłoszenie, decyduje głębokość i wydajność studni. Gdy projekt zakłada wykopanie studni o głębokości do 30 m oraz maksymalnej wydajności wynoszącej 5 m3 na dobę, odwiert wymaga tylko zgłoszenia. Studnie przekraczające te wartości, wymagają otrzymania pozwolenia. Aby otrzymać pozwolenie, należy wypełnić odpowiedni wniosek, przygotować dokumentację geologiczną, rysunki oznaczające miejsce studni w granicach działki a także dokumenty określające prawo dysponowania nieruchomością.
Wykopanie studni musi pozostawać zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak niektóre urzędy wymagają przygotowania większej ilości dokumentów, dlatego warto zapoznać się z wytycznymi danego organu przed pojęciem się tego przedsięwzięcia.

Koszty wykopania studni
Cena odwiertu jest zależna od warunków panujących na nieruchomości. Najniższe koszty są wtedy, gdy warstwa wodonośna znajduje się dość płytko, ma dużą wydajność, a woda jest dobrej jakości. Koszty rosną, gdy warstwa wodonośna znajduje się głęboko a jej wydajność jest niska, co powoduje wykonanie głębokiego odwiertu.
Zła jakość wody powoduje wzrost kosztów, ponieważ konieczne będzie jej uzdatnienie do wymagań wody pitnej. W tej sytuacji należy zaopatrzyć się w specjalistyczne filtry, które generują dodatkowe koszty. Koszt wiercenia metra studni głębinowej wynosi mniej więcej 110-140 złotych. W tej cenie zawiera się koszt robocizny oraz materiałów.
Aby dokładnie oszacować koszty, należy zapoznać się z danymi geologicznymi panującymi na działce. Nieznajomość takich danych może spowodować przedłużanie się prac, które są nieefektywne. Wtedy można kopać dalej, generując kolejne koszty lub zakończyć prace nie odzyskując zainwestowanych pieniędzy.
Współpraca: Geofizyka